تبلیغات
دنیای گیاهان - گل محبوبه شب یا یاس شب
دنیای گیاهان
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            محمدعلی عباسپور
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علی عباسپور
نویسندگان
گل محبوبه شب درختچه ای چند ساله با یک یا چند ساقه سبز شکننده است ومیتواند به ارتفاع 2 تا 3 متر برسد.


رنگ گلها در انواع گوناگون متفاوت است و به رنگهای سفید سبز زرد قرمز بنفش تیره دیده میشوند . بعض از انواع محبوبه شب دارای گلهای معطر در شب هستند .


رشد این گیاهان نامنظم و نامرتب است و شاخه ها بطور نامنظم به اطراف میرویند . بمنظورمنظم کردن و شکل دادن به گیاه ، هرسال پس از پایان گلریزان میتوان ساقه های قدیمی را هرس نمود . در نقاطی كه هوا زیاد سرد نمی شود می توان این گیاهان را در فضای آزاد و در محل آفتابگیر كاشت .ولی در نقاطی كه هوا خیلی سرد میشود بهتر است آنها را به داخل گلخانه منتقل سازند و یا در كنار دیوارآفتاب گیر بكارند . آبیاری مرتب این گیاهان در تابستان ضرورت دارد .


شرایط محیط برای پرورش گل محبوبه شب عبارتست از:

نور: آفتاب کامل

رطوبت: کمی مرطوب

دما: 16_34 درجه سانتی گراد

خاک: خاك نرم و مرغوب


گل محبوبه شب از انواع گیاهان همیشه سبز با قابلیت کاشت آسان در فضای آپارتمان است. در صورت کاشت این گیاه در فصل زمستان، دمای اتاق را گرم کنید تا گیاه از سرما محافظت شود.


این گیاه به آبیاری منظم، حداقل سه بار در هفته نیازمند است. در فصل گرما تعداد دفعات آبیاری به یک بار در روز افزایش پیدا می کند.


استفاده از کودهای محلول حاوی فسفات آمونیم هر سه هفته یک بار به منظور تقویت گیاه توصیه می شود. مناسب ترین PH خاک برای رشد گیاه 7 تا 7.5 است.


تكثیر گل محبوبه شب به دو طریق صورت می گیرد : ۱) تكثیربه وسیله بذر . ۲) تكثیر به روش قلمه زدن
در نقاطی كه هوا ملایم و مرطوب باشد بذر این گیاه در زمین ریخته و پراکنده میشود و تولید نهالهای جدید میکند.
همچنین از پاجوش ها نهال های تازه ظاهر میشود .


برای کاشت، گلدانی را در اندازه متوسط انتخاب کرده و بذرها را در عمق ۱۰ سانتیمتری خاک بکارید. خاک سبک غنی از خاک برگ و کود آلی برای پرورش گیاه محبوبه شب مناسب است.گلدان ها را در معرض نور غیرمستقیم خورشید و در مکانی نیم سایه قرار دهید.


تکثیر بوسیله قلمه: برای این منظور در پاییز از شاخه‌های خشبی نازك آن قلمه‌هایی به طول 12 ـ 10 سانتیمتر تهیه می‌كنند و آنرا در ماسه نرم فرو كرده، در دمائی حدود 15ـ 10 درجه سانتیگراد نگهداری می‌كنند ظرف مدت 3ـ 2 ماه قلمه ها ریشه دار شده و بعد آنها را به گلدان منتقل می‌نمایند.


این گیاه در بسیاری کشور ها به عنوان علف هرز در نظر گرفته شده است. دلیل اصلی این امر این است که تمام بخش های این گیاه شامل ساقه، برگ و میوه سمی بوده و یک تهدید جدی برای دام است. همچنین برای انسان نیز سمی است.عکسهایی از گل محبوبه شب


گل محبوبه شب


محبوبه شب


پرسش و پاسخ درباره این گیاه:

محبوبه شب من رشد خوبی داره اما هنوز گل نداده هر 15 روز کود مایع هم بهش میدم اما خبری از گلهاش نیست چکارش کنم؟

گلدهی ودوام ان تابع طول روز(فصل).مقدار نور دریافتی(کمیت وکیفیت) سن گیاه،شرایط دمایی (سرما وگرما) وابدهی وفصل و.... است.گلهای دراواخر بهار تا اواخر تابستان ظاهر می‌شوند .اگر گیاه بالغ شده و سایر شرایط را دارد اما گلها تشکیل نمیشوند کمبود در نور و عادی نبودن طول روز و ساعات نورگیری، افراط در اضافه کردن مواد غذایی به خصوص ازت (نیتروژن، اوره)، هوای خشک، حمله تریپس‌ها و یا فرا رسیدن هنگام تعویض گلدان میتواند از عوامل این عارضه باشد.گیاهتان را به مکانی پرنورتر منتقل(افتای ضعیف وملایم) وکوددهی را متوقف نمایید


گلدون من روی تراس بود که آفتاب شدیدی داشت به داخل آپارتمان آوردمش با نور غیر مستقیم و ملایم . قبل از اینکه به داخل بیارمش 3 تا گل داد بدون عطر و از بین رفت . آبیاریش تحت کنترلمه ولی نمیدونم چرا گل نمی ده؟

نور افتاب باید غیر مستقیم ویا ملایم باشد.افتاب تند وشدید مضر است.در طی فصل گلدهی باید بیشتر ابیاری شود


در فروردین ماه گیاه محبوبه شب را کاشتم رشد بسیار خوبی داشت در مرداد ماه گلدهی فراوانی داشت اما متاسفانه گلهای آن زود ریخت و گلها فاقد عطر وبوبودند دلیل آن چیست؟

شرایط مناسب با محبوبه شب بدین ترتیب است که در فصل گرما نیاز به آبیاری فراوان دارد. نیازمند خاک سبک و قوی و نور غیرمستقیم آفتاب است و هر پانزده روز یکبار از فروردین تا شهریورماه به کود مایع یا ترکیبی از اوره، فسفات آمونیم و فسفات دوپتاس با ترکیب ۱۵ ـ ۳۰ ـ ۱۵ نیاز دارد. به نظر می رسد که رقمی که در اختیار شما بوده اختلالاتی ژنتیکی داشته است


ما درخت نسبتا کوچک این گل رو در شمال داریم اما به خاطر سری هوای زمستان(در باغچه) همه گل هاش و برگ هاش ریخت . آیا با شروع فصل بهار و کم کم دوباره شروع به جوانه زنی و برگ و گل دادن میکند؟

بله.این گیاه دایمی بوده ودر صورتی که زنده باشد دوباره جوانه خواهد زد.به سرما مقاوم نیست و در مناطق سردسیر باید در زمستان از سرما محفوظ بماند بنابراین بهتر است درگلدان کاشته شود تا در فصل سرما (در تهران نیمه دوم پائیز) به محل مناسب انتقال یابد.این گیاه را در مناطق شمال کشور می توان در باغچه کاشت , دراینصورت در سالهای اول رشد در زمستانها دور گیاه پوششی قرار می دهند تا از سرمای زمستان محفوظ بماند.گل محبوبه من گل نمیدهد.مشکل چیست؟

گلدهی ودوام ان تابع طول روز(فصل).مقدار نور دریافتی(کمیت وکیفیت) سن گیاه،شرایط دمایی (سرما وگرما) وابدهی وفصل و.... است.اگر گیاه بالغ شده و فصل گلدهی فرا رسیده اما گلها تشکیل نمیشوند کمبود در نور و عادی نبودن طول روز و ساعات نورگیری، افراط در اضافه کردن مواد غذایی به خصوص ازت (نیتروژن، اوره)، هوای خشک، حمله تریپس‌ها و یا فرا رسیدن هنگام تعویض گلدان میتواند از عوامل این عارضه باشد. افراط در اضافه کردن مواد غذایی به خصوص ازت (نیتروژن، اوره)،باعث میشود گیاه وارد فاز زایشی وتشکیل گل نشود.بهتر است در این زمان از کودهایی با در صد نیتروژن کم استفاده شودگل محبوبه شبی راازگل فروشی خریداری نمودم لذاپس از آوردن درخانه چون به گفته فروشنده گیاه اپارتمانی است دراتاق زیرنورغیرمستقیم افتاب نگهداری میکنم پس ازچندروزباتوجه به داشتن خوشه های گل فروان که فقط شبهابومی داد گلهایش تماما"ریخت وکمی کود مرغی به ان افزودم ودرهوای بیرون نگهداری میکنم لیکن تاثیری ندارد وبرگهایش نیز بتریج زردشده ومیریزد.

ریزش گلها ممکن است به دلیل تنش ناشی از جابجای وتغعیر شرایط اتفاق افتاده باشد.کود مرغی به دلیل بالا بودن ازت وبه خصوص در صورت تازه بودن برای گیاهان اپارتمانی مضر بوده وباید به مقدارکم استفاده شود ومیتواند باعث مسمومیت شود. .گیاهتان را در روشنترین بخش منزل بدون تابش افتاب نگهداری کنید.شرایط ایده ال رشد را که در قسمت معرفی گیاه عنوان شده فراهم نموده واز هرگونه تعویض خاک،کوددهی ،سمپاشی و... تا استقرار کامل گیاه وادابته شدن با شرایط جدید اجتناب کنید چون باعث بدتر شدن اوضاع میگردد. برای رفع اثرات مسمومیت گلدان را در ظرف بزرگتری حاوی اب (مانند وان)قرار دهید تا کل سطح خاک را در بر بگبرد وبه طور کامل از اب اشباع شود ودیگر حباب اکسیژنی از ان خارج نشود(حدودا 20 دقیقه)سپس گلدان را خارج کنید تا اب اضافی از سوراخ های انتهایی خارج گردد. بااین عمل فقط جلوی گسترش عارضه را میگیرید


من به این گیاه را خریدم ولی برگهایش حالت جم شدن دارد. جاش رو چند بار عوض کردم و پشت پنجره جلو نور گذاشتم دیازینون هم بهش زدم ولی برگاش شروع به زرد شدن کرد.

لوله ای شدن برگها ناشی از تغییرات درجه حرارت(سرما ویا گرمای زیاد) ونیز وجود افت وبیماری در گیاهان ،نور زیاد،ابیاری کم ویا بیش از اندازه و نامناسب و... است... با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید. ابیاری قبل از خشکی کامل خاک انجام شود در تابستان دفعات ابیاری را بیشتر کنید به طوری که همیشه خاک نمدار باشد.سوراخ های زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان وخروج اب اضافی از گلدان مطمئن شوید. از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنید.احتمال وجود بیماری قارچی وافت هست.یک قاشق چای خوری (حدودا2-3گرم)سم افت کش( مالاتیون)+کنه کش+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.این کار را 3مرتبه وبعد از 7 روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد.


محبوبه شب من از پاییز برگ ها شو ریخته وتا حالا برگ نداده ودر ضمن کمی هرسش کردم.باز به حال قبل در نمی اید.

برای تست زنده بودن گیاه با یک وسیله تیز خراشی کوچک در ساقه یا تنه گیاه ایجاد نمایید واندکی پوست را کنار بزنید.در صورتی که زیر پوست سبز بود نشان دهنده زنده بودن گیاه شماست وبا ایجاد شرایط ایده ال مجددا جوانه خواهد زد.


منبع: سایت نارگیل

نوع مطلب : گلهای معطر، 
برچسب ها : یاس شب، محبوبه شب، آیا محبوبه شب سمی است؟، گل معطر،
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 20 آذر 1391
یکشنبه 29 مهر 1397 10:51 بعد از ظهر
Appreciate the recommendation. Will try it out.
چهارشنبه 18 مهر 1397 06:35 قبل از ظهر
Thanks designed for sharing such a pleasant thought,
post is pleasant, thats why i have read it entirely
دوشنبه 16 مهر 1397 07:32 بعد از ظهر
Hello! Someone in my Myspace group shared this site with us so
I came to give it a look. I'm definitely enjoying the information. I'm book-marking and will
be tweeting this to my followers! Terrific blog and outstanding design and style.
دوشنبه 16 مهر 1397 05:55 قبل از ظهر
Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
I think that you can do with a few pics to drive the message home a little
bit, but other than that, this is excellent blog. An excellent read.
I will definitely be back.
دوشنبه 16 مهر 1397 02:23 قبل از ظهر
It's great that you are getting thoughts from this paragraph as well as from
our discussion made at this place.
یکشنبه 15 مهر 1397 08:06 قبل از ظهر
We absolutely love your blog and find the majority of your post's to be what precisely I'm looking for.
can you offer guest writers to write content for yourself?
I wouldn't mind producing a post or elaborating on some of the subjects you
write regarding here. Again, awesome site!
سه شنبه 10 مهر 1397 07:43 قبل از ظهر
I've been surfing on-line more than 3 hours as of late, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours.
It is lovely worth sufficient for me. In my opinion, if all site
owners and bloggers made just right content material as you
probably did, the net can be much more helpful than ever before.
سه شنبه 10 مهر 1397 05:23 قبل از ظهر
I know this web site gives quality dependent articles or reviews and additional data, is
there any other web site which presents these stuff in quality?
دوشنبه 9 مهر 1397 04:02 قبل از ظهر
Attractive section of content. I just stumbled upon your site and
in accession capital to assert that I get in fact
enjoyed account your blog posts. Anyway I'll be subscribing to your
augment and even I achievement you access consistently rapidly.
سه شنبه 20 شهریور 1397 06:39 بعد از ظهر
This design is wicked! You certainly know how to keep a reader amused.

Between your wit and your videos, I was almost
moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Fantastic job.
I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
Too cool!
شنبه 23 تیر 1397 08:34 قبل از ظهر
سلام گل محبوبه شب من پربرگ میشه ولی به گل نمیشینه لطفا راهنمایی کنید تشکر
جمعه 4 اسفند 1396 02:40 قبل از ظهر
هی، بلاگ بسیار جالب!
پنجشنبه 3 اسفند 1396 05:54 بعد از ظهر
چه اتفاقی می افتد، من کویین هستم، نخستین گام من برای بیان هر چیزی، زمانی که من این مقاله را خوانده ام، فکر می کردم می توانم به دلیل این پست خوب نیز ایجاد کنم.
چهارشنبه 6 دی 1396 11:25 قبل از ظهر
با تشکر اطلاعات خیلی خوبی بود
چهارشنبه 10 آبان 1396 05:10 بعد از ظهر
به طور کامل با شکوه، شما فقط یک خواننده با نام تجاری جدید به دست آورده اید.
شما در مورد پست خود که چند روز گذشته در گذشته انجام داده اید چه چیزی را می خواهید؟
هر مثبت؟
دوشنبه 8 آبان 1396 08:24 بعد از ظهر
من واقعا موضوع / طراحی وبلاگ شما را دوست دارم. آیا تو
همیشه به هر مشکلی سازگاری مرورگر اجرا شود؟ تعداد انگشت شماری
از خوانندگان وبلاگ من در مورد وب سایت من در اکسل کار درستی در اکسپلورر شکایت، اما به نظر می رسد در کروم است.
آیا برای کمک به حل این مشکل مشاوره دارید؟
دوشنبه 8 آبان 1396 08:41 قبل از ظهر
سلام به همه، چگونه همه چیز است، من فکر می کنم هر کس بیشتر می شود
از این وب سایت، و دیدگاه های شما دلپذیر است برای بازدید کنندگان جدید طراحی شده است.
دوشنبه 8 آبان 1396 05:11 قبل از ظهر
من بلافاصله روبروی روبروی شما هستم زیرا نمی توانم ایمیل شما را پیدا کنم
لینک اشتراک یا خبرنامه خدمات آیا شما دارید؟
لطفا اجازه بدهید به من بفهمم که می توانم اشتراک کنم.
با تشکر.
دوشنبه 8 آبان 1396 05:06 قبل از ظهر
شما باید در یک مسابقه برای یکی از مفید ترین سایت های آنلاین شرکت کنید.
من به شدت این وب سایت را توصیه خواهم کرد!
شنبه 29 مهر 1396 09:14 بعد از ظهر
وبلاگ فوق العاده ای که در اینجا وجود دارد اما من در مورد شما ملاحظه کردم
از هر هیئت مدیره بحث می کند که همان پوشش را می دانست
موضوع در این مقاله بحث شده است؟ من واقعا دوست دارم که بخشی از جامعه باشم
من می توانم از دیگر دانش آموزان مشاوره بگیرم
افرادی که علاقه ای مشابه دارند.
اگر شما هر گونه توصیه، لطفا اجازه دهید من می دانم.
خیلی ممنون!
جمعه 28 مهر 1396 12:01 بعد از ظهر
مطلب خیلی خوبی بود
چهارشنبه 19 مهر 1396 01:44 قبل از ظهر
سلام
من یه محبوبه شب دارم که ۳ هفته است خریدم. بعد یه هفته گلدونشو عوض کردم اما خاک اولیه رو دوره ریشه نگه داشتم.اولش گل داشت اما گلاش ریخت و الان شروع به زرد شدن شده برگاش.البته باید بگم که من گلدون رو تو یه پاسیو نگه داشتم که تقریبا نور نداره و با ۴ تا لامپ کم مصرف آفتابی به مدت ۱۲ ساعت نور دهی میکنم
شنبه 15 مهر 1396 03:03 بعد از ظهر
هی کسی که در گروه فیس بوک من این وبسایت را با ما به اشتراک گذاشته است
بنابراین من آمد به آن نگاه کنید. من قطعا این اطلاعات را دوست دارم. من هستم
علامت گذاری به عنوان کتاب و این را به پیروان من tweeting!

وبلاگ فوق العاده و طراحی عالی.
جمعه 7 مهر 1396 03:00 بعد از ظهر
خیلی خوب بود ممنون
چهارشنبه 5 مهر 1396 01:02 قبل از ظهر
سایتتون عالیه به سایت ما هم سر بزنید
پنجشنبه 16 شهریور 1396 03:01 بعد از ظهر
خیلی خوب بود ممنون
دوشنبه 16 مرداد 1396 01:52 بعد از ظهر
Way cool! Some very valid points! I appreciate you
writing this post plus the rest of the site is very good.
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:38 بعد از ظهر
My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
I have always disliked the idea because of the expenses.
But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on a number
of websites for about a year and am anxious about switching
to another platform. I have heard good things about blogengine.net.
Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
Any kind of help would be really appreciated!
یکشنبه 1 مرداد 1396 05:25 قبل از ظهر
I'd like to thank you for the efforts you've put in penning this blog.
I am hoping to view the same high-grade content from you later on as well.
In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own site now ;)
چهارشنبه 28 تیر 1396 01:12 بعد از ظهر
سلام لطفا بگویید فصل گل دهی کی می باشد وچند بار در هفته باید ابیاری گردد
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی